Co zgłaszać do planu ogólnego?

Kopiuję tu pytanie Patryka

Wiadomość napisana przez Patryk Wancerz patryk.wancerz@onet.eu w dniu 01.10.2024, o godz. 15:34:
Cześć Wam, piszę z prośbą o podzielenie się dostępnymi informacjami wspierającymi proces składania uwag i wniosków do Planu Ogólnego, dokumentu który właśnie jest procedowany przez samorządy w całej Polsce. nie trafiłem dotąd na przydatne informacje, a naszym celem jako stowarzyszenia jest zaangażowanie i pomoc społeczności, by zebrać jak najwięcej głosów i wywrzeć efektywną presje na UM.
Bedziemy bardzo wdzieczni!
pozdrowienia, Patryk

Kopia maila od Andrzeja:
W dniu 6.10.2024 o 11:02, SMGF pisze:

Cześć,

To i ja dorzucę coś od siebie - może się przyda.
My, jako stowarzyszenie, po konsultacjach z Radami Osiedli oraz innymi organizacjami społecznymi działającymi na terenie dzielnicy Fordon (przypomnę - 70 tys. mieszkańców, więc spora dzielnica) główną uwagę skupiliśmy na zachowaniu terenów zielonych i równowagi z przyległym do dzielnicy lasem. Nasze wnioski do planu objęły:

  • realizację zabudowy MN1 i MN2 uzupełnionych o tereny zielone ZP w miejsce MW1 i MW2 w pobliżu grani zbocza górnego tarasu (specyficzne ukształtowanie lokalne, gdzie różnica poziomów wynosi 50m).
  • zmianę kategorii drogi przecinającej płaskowyż z G na L (z głównej na lokalną) lub zaniechanie jej budowy
  • rezygnację z prowadzenia drogi jako tranzytowej przez wschodnią część zbocza (droga powinna zostać jako dojazdowa tylko od strony zachodniej) - ma to na celu wyeliminowanie ruchu tranzytowego
  • zmiana kierunku zagospodarowania terenów leśnych z MW1 na ZL z ewentualnymi fragmentami możliwymi do zagospodarowania miejscowo w kategorii MNE

Takie wnioski były złożone przez kilkaset osób jakie udało się pozyskać metodami komunikacji społecznej (FB, ogłoszenia w sklepach, lokalach usługowych i na lokalnym targowisku).

Dodatkowo złożyliśmy, jako zespół organizacji, otwarty wniosek do prezydenta miasta, który załączam w całości, może coś z tego będzie dla Was przydatne. W naszych wnioskach większą część zajęło uzasadnienie. Dzięki temu wnioski te zaowocowały artykułami w gazetach i audycjami w mediach, bo dziennikarze dostali gotową amunicję. Zachęcam do lektury, w razie pytań służę pomocą.

Pozdrawiam,

Andrzej Fijołek
Stowarzyszenie Miłośników Górek Fordońskich

1 polubienie

9 postów zostało podzielonych na nowy temat: Plany miejscowe

Witku, poza zdaniem Marty, że nie można zakazać zabudowy dwulokalowej
dodam, że w plan ogólny nie ustala takich parametrów jak limity zabudowy na konkretnej działce ani formy zabudowy. Ustawa mówi tak:
Art. 13a. 4. W planie ogólnym:

  1. określa się:
    a) strefy planistyczne,
    b) gminne standardy urbanistyczne;
  2. można określić:
    a) obszary uzupełnienia zabudowy,
    b) obszary zabudowy śródmiejskiej.

Linie zabudowy i sposoby zagospodarowanie działek budowalnych ustala się w planie miejscowym.
Nie żebym się wyjątkowo zgadzała z filozofią ustawy. Mamy dwa poziomy: plan ogólny gminy (POG) i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Stref planistycznych w POG jest ustawowo 13:

Art. 13c. 1. Obszar objęty planem ogólnym dzieli się w sposób rozłączny na strefy planistyczne.
2. W wyniku podziału, o którym mowa w ust. 1, dopuszcza się wyznaczenie następujących stref planistycznych:

  1. strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną;
  2. strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną;
  3. strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową;
  4. strefa usługowa;
  5. strefa handlu wielkopowierzchniowego;
  6. strefa gospodarcza;
  7. strefa produkcji rolniczej;
  8. strefa infrastrukturalna;
  9. strefa zieleni i rekreacji;
  10. strefa cmentarzy;
  11. strefa górnictwa;
  12. strefa otwarta;
  13. strefa komunikacyjna.

i dalej:

Art. 13e. 1. Gminne standardy urbanistyczne obejmują gminny katalog stref planistycznych oraz mogą obejmować gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej.
2. W gminnym katalogu stref planistycznych określa się:

  1. profil funkcjonalny stref planistycznych;
  2. wartości maksymalnej nadziemnej intensywności zabudowy, maksymalnej wysokości zabudowy oraz maksymalnego udziału powierzchni zabudowy – w strefach planistycznych, o których mowa w art. 13c ust. 2 pkt 1–7;
  3. wartości minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej – w strefach planistycznych, o których mowa w art. 13c ust. 2 pkt 1–10, nie mniejszego niż wynika to z przepisów wydanych na podstawie art. 13m ust. 2.
  1. W ramach gminnego katalogu stref planistycznych dopuszcza się określenie w strefach planistycznych, o których mowa w:
  1. art. 13c ust. 2 pkt 8–10, maksymalnej nadziemnej intensywności zabudowy, maksymalnej wysokości zabudowy lub maksymalnego udziału powierzchni zabudowy;
  2. art. 13c ust. 2 pkt 11–13, maksymalnej nadziemnej intensywności zabudowy, maksymalnej wysokości zabudowy, maksymalnego udziału powierzchni zabudowy lub minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej.
    Art. 13f. 1. Gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej obejmują zasady zapewnienia dostępu do następujących obiektów infrastruktury społecznej:
  3. szkoły podstawowej oraz
  4. obszarów zieleni publicznej.

Zatem tylko to, co powyżej może stanowić ustalenie POG. Bardzo jest to ograniczone, sztywne i trudne do sparametryzowania. Ustawa jest skrojona pod duże miasta a odnośnie terenów mniejszych miast i gmin wiejskich to horyzont poznawczy ustawodawcy (ustawotwórcy) sięga jakby do warszawskiego obwarzanka. Dalej już mieszkają smoki. Min w ustawie jest całe mnóstwo. Niestety.
pozdrawiam z Gdańska, Basia

2 polubienia

Te wnioski są zgodne z treścią planu ogólnego (POG) - można ustalić strefę planistyczną zieleni i rekreacji lub strefy otwartej w miejscu dotychczasowych mieszkaniowych ale to wiąże się z odszkodowaniami dla właścicieli gruntów jeśli te MNy były w planie miejscowym (MPZP), jeśli były w Studium to szansa na także zmianę jest większa.
Kategorie dróg w POG ustala się z tego co kojarzę do klasy Z czyli zbiorczej… niższych się nie powinno ustalać. To chyba okaże się “w praniu” jak to będzie wyglądało.
Nie pisze tego aby zniechęcać ale by przybliżyć “kuchnię” tego zamieszania z planami jakie obecnie trwa.
pozdrawiam, Basia

1 polubienie