W zależności od formy prawnej spółki, przepisy kodeksu spółek handlowych mają różne regulacje odnośnie tego, czy ma tam być rada nadzorcza.
Jeżeli chodzi o Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to Art. 213. KSH stanowi:
§ 1. Umowa spółki może ustanowić radę nadzorczą lub komisję rewizyjną albo oba te organy.
§ 2. W spółkach, w których kapitał zakładowy przewyższa kwotę 500.000 złotych, a wspólników jest więcej niż dwudziestu pięciu, powinna być ustanowiona rada nadzorcza lub komisja rewizyjna.
§ 3. W przypadku ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej umowa spółki może wyłączyć albo ograniczyć indywidualną kontrolę wspólników.
Czyli w sp. z o.o. nie musi być rady nadzorczej, chyba że kapitał zakładowy jest większy niż 500 tys. zł oraz jest więcej niż 25 wspólników.
Natomiast w ustawie z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej, Dz. U. 1997 Nr 9 poz. 43 dodano wymóg, który naszym zdaniem należałoby wyeliminować z obrotu prawnego. Brzmi on:
Art. 10a. 1. W spółkach z udziałem jednostek samorządu terytorialnego działa rada nadzorcza.
Jeśli chodzi o spółki akcyjne, to KSH w art. 381 § 1 stanowi, że w spółce akcyjnej ustanawia się radę nadzorczą. Czyli tutaj chcąc wyeliminować radę nadzorczą należłoby dokonać zmian w tym kodeksie.
Można to uczynić wprowadzając przepis szczególny, ze wskazaniem na przykład że ww. ogólnych przepisów KSH nie stosuje się w tym przypadku.
Na podstawie opinii prawnej Jakuba Jaworskiego.