w ramach ogólnopolskiego projektu Strażnicy Miejskiej Samorządności prowadzimy w naszym mieście monitoring pracy radnych.
W szczególności interesuje nas realizacja ustawowego zapisu mówiącego, że “radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami”.
Uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:
W jaki sposób informuje Pan/Pani mieszkańców o swojej pracy?
Ile razy w październiku spotkał/a się Pan/Pani z mieszkańcami? Z iloma?
Czy od początku kadencji zgłosił/a Pan/Pani jakiś projekt uchwały/stanowiska?
Czy od początku kadencji złożył/a Pan/Pani interpelację?
W ilu posiedzeniach komisji uczestniczył/a Pani/Pan w październiku?
Ile godzin przepracował/a Pan/Pani w sumie w październiku na rzecz miasta? I na czym polegała ta praca?
[Jaka przysługuje Panu/Pani dieta za październik? ] opcjonalnie.
Bardzo zależy nam na poważnym potraktowaniu naszych pytań i odpowiedź w ciągu 14 dni. W przypadku braku odpowiedzi pozwolimy sobie przypisać Panu/Pani zerową aktywność.
Do jakiej partii Pan/Pani należy lub z jakiej się wywodzi?
Czy z rezultatów pracy radnego odpowiada Pan /Pani przed mieszkańcami czy przed szefem partii?
Jak widzi Pan/ Pani możliwość samorządowej współpracy z członkami innych partii niż Pani/Pana - uwzględniając walkę polityczną na poziomie np. parlamentu?
Jak się Pan/Pani odnosi do wizyt liderów partyjnych, składanych w urzędach samorządowych? Zwracam uwagę, że chodzi o liderów partyjnych, a nie ministrów / funkcjonariuszy administracji rządowej.
Czym jest wg Pana/Pani propaganda sukcesu w pracy organów samorządowych?
Czy według Pana/Pani na obszarach miast, gmin, powiatów działają organizacje, wykorzystywane przez władzę jako zależne (skorumpowane) społeczności wyborcze? (związki emerytów, koła gospodyń wiejskich, związek kombatantów, Rady Seniorów, Rady Młodych).
Jakie jest Pana/Pani zdanie na temat tzw. mediów gminnych/powiatowych, wydawanych i finansowanych z budżetu gminy/powiatu?
Czy jako czynna/-y Radna/Radny - składa Pan/Pani projekty do Budżetu Obywatelskiego? Ile tych projektów Pan/Pani złożyła i dlaczego w ogóle je Państwo składali (mając do rozdysponowania 99% budżetu Gminy/Miasta/Dzielnicy)?
Jak Pan/Pani rozumie pojęcie partycypacji społecznej?
Czy odróżnia Pan/Pani pojęcie “Miasto” od pojęcia “Gmina”? Gdzie wg pan/Pani istnieją administracyjne granice między miastem i gminą? Czy Miasto i Gmina mają wspólny czy osobny budżet?
Czy złożył Pan/ złożyła Pani interpelację w sprawie określenia w gminie/dzielnicy/mieście obszarów zalewowych, których nie wolno zabudowywać?
Do zlewni jakiej rzeki należy Pani/Pana Gmina? Jak wygląda sytuacja zalewowa w Pana/Pani gminie? Co z tej sytuacji wynika dla mieszkańców w przypadku sytuacji kryzysowej?
Ile wniosków / interpelacji zgłosił Pan/zgłosiła Pani w sprawie ochrony środowiska, lasów i czystości rzek w Gminie / Dzielnicy / Mieście? Czy zna Pani/Pan głównych trucicieli rzek na obszarze gminy/miasta? Co Pan/Pani robi z tą wiedzą?
Czy działania deweloperki w Pana/Pani Gminie jest kontrolowana pod względem niszczenia naturalnej melioracji?
Co Pan/Pani może powiedzieć w sprawie migracji ludności i zjawiska suburbanizacji na terenie Gminy?
Czy Pana/Pani wykształcenie zawodowe ma coś wspólnego z pracą Pana/Pani w Komisjach stałych (merytorycznych) Rady Miasta (i Gminy, Rady Miejskiej).
Jakie jest Pana/Pani zdanie na temat rozdzielenia funkcji politycznych od funkcji administracyjnych w polskim samorządzie terytorialnym? (jest to odniesienie się do niezrealizowanych podstaw reformy administracyjnej w Polsce po roku '89).
Jakie Pan/Pani zajmuje stanowisko wobec obowiązku ochrony zabytków kultury materialnej i niematerialnej na obszarze Miasta/Gminy? Czy pana/Pani Gmina Miasto współpracuje z MKiDN, NID, urzędami konserwatorskimi? Ile zabytków macie państwo wpisanych do ewidencji gminnej, powiatowej, wojewódzkiej? Ile środków wydajecie na konserwację /rewaloryzację/ zabytków?
Kiedy ostatnio zainteresował(a) się Pan/Pani jakością pracy instytucji kultury, powołanych do życia przez samorząd lokalny? Co z tego zainteresowania wynika? Czy rozwojem/kondycją kultury zajmują się pracownicy z nadania urzędu/kierownika urzędu czy profesjonaliści zaangażowani po wygraniu konkursu na dane stanowisko?
Kiedy ostatnio był Pan/ była Pani w archiwum zakładowym /składnicy w Urzędzie Miasta/ Gminy? Czy praca archiwum jest zorganizowana zgodnie z przepisami/wytycznymi Archiwum Państwowego i zgodnie z BHP?
Czy złożył/a Pan/Pani wniosek do Przewodniczącego Rady o otwarcie pracy Komisji stałych dla obywateli oraz transmitowania obrad tychże Komisji na zasadach transmisji obrad Rady? Jeśli nie, to kiedy Pan/Pani taki wniosek złoży?
Jak wygląda stan Miasta/Gmina w kontekście obrony cywilnej w przypadku kryzysu wojny?
Bardzo ciekawa propozycja, chociaż ilość pytań będzie zmniejszała prawdopodobieństwo uzyskania odpowiedzi.
Kilka uwag szczegółowych:
Ad 7. o media samorządowe będziemy pytali w następnym miesiącu.
Ad 10. rozróżnienie miasto - gmina jest w przepisach jednoznaczne i zależy od statusu (miasto na prawach powiatu, gmina miejska, gmina miejsko-wiejska), więc nie jest to kwestia opinii. Chyba, że chodzi o “przyłapanie” radnego na nieznajomości prawa.
Uwaga ogólna:
Osobiście preferuję pytania o konkret (co konkretnie zrobił, ile razy itp) niż pytanie o opinie, czy rozumienie różnych pojęć. Pytania ogólne dają odpowiadającemu więcej szans na popisywanie się erudycją i uciekanie od tematu a ponadto trudniej jest je interpretować, jeśli nie mijają się ewidentnie z faktami.
na wstępie pisma wyjaśniłabym czym jest program Strażnicy Miejskiej Samorządności, przez kogo utworzony na jaki czas, w jakim celu aby wyjaśnić, ze nie urwaliśmy się z choinki i mamy czyste zamiary i kto za nami stoi czyli Kongres Ruchów Miejskich.Kolejno trzeba wyjaśnić w jakim celu zbieramy dane, czemu posłużą. A dopiero później przejść do ich zadania i absolutnie nie kończyć zdaniem: W przypadku braku odpowiedzi pozwolimy sobie przypisać Panu/Pani zerową aktywność.
Pozostawiam to do uznania każdego z zadających pytania.
Poniżej informacje, które mogą być potrzebne do wersji, którą proponuje Mirela.
Projekt Strażnicy Miejskiej Samorządności realizowany jest przez Kongres Ruchów Miejskich, finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030.
Projekt realizowany jest od czerwca 2024 do lipca 2025 roku.
Celem projektu jest wzmocnienie obywatelskiego nadzoru nad funkcjonowaniem samorządu miejskiego poprzez utworzenie sieci strażników samorządności w miastach na terenie całego kraju.
Zadanie to realizowane będzie poprzez analizy poszczególnych sfer działania samorządności miejskiej. Pierwszym z tematów jest rola radnych wobec społeczności mieszkańców i sposób, w jaki przebiega reprezentacja interesów obywateli. W oparciu o odpowiedzi, jakie uzyskamy od radnych i urzędników miejskich sporządzony zostanie raport obrazujący stan samorządności miejskiej w Polsce.
Kongres Ruchów Miejskich to organizacja zrzeszająca ruchy miejskie z całego kraju. W dyskursie publicznym stara się reprezentować punkt widzenia zwykłych mieszkańców i zabiegać o demokratyczny i zrównoważony rozwój miast.
Przypomnienie sobie podstawowych terminów jest w pełni uzasadnione. Mamy radnych parweniuszy lub zasiedziałych dziadersów. Rzadko z którym/którą można w ogóle po ludzku porozmawiać. Jak złożę wzór mojego pisma - przekażę go tu na Forum. Adnotacja o KRM jest niezbędna! Można ją nawet wpisać w stopkę… Pozdrawiam!
W ramach jawności życia publicznego, prosimy o wskazanie miejsc pracy i stanowisk w spółkach rządowych, samorządowych, instytucjach i jednostkach publicznych, urzędach oraz radach nadzorczych, w jakich był Pan/Pani zatrudniony od momentu objęcia po raz pierwszy mandatu do dziś.
Czy w Twojej gminie radni mają inicjatywę uchwałodawczą zmian w budżecie w ciągu roku budżetowego?
Czy w Twojej gminie komisję rady miejskiej opiniują programy funkcjoalno-uzytkowe i projekty inwestycji zanim zostanie ogłoszony przetarg na dalszy etap inwestycji?