Budżet jest przygotowywany w dedykowanym oprogramowaniu. Powszechną praktyką jest publikowanie go w postaci pdf wygenerowanego z tego oprogramowania. To umożliwia jedynie przeglądanie tego dokumentu. Jakiekolwiek samodzielne analizy, czy przygotowanie propozycji zmian nie jest możliwe. Jak obronić się przed twierdzeniem skarbnika, że się nie da.
We wniosku o dostęp do informacji publicznej można wskazać w jakiej formie organ powinien udostępnić informacje.
Z doświadczenia wiem, że urzędnicy będą się przed tym bronić jednak jeśli jesteśmy konsekwentni i gotowi poskarżyć się SKO a potem ew. WSA to można skutecznie skłonić urzędników by się nauczyli przekształcać format dostępny w urzędzie od ręko do formatu umożliwiającego korzystanie z informacji.
Na podstawie tego przepisu np. udało się skłonić urząd by udostępniał dokumenty elektroniczne, a nie ich skany. Np. taki rejestr umów w formie skanu jest ciężki do analizy, tymczasem w formie dokumentu elektronicznego umożliwi nam przeszukiwanie.
Art. 14. Ustawy o dostępie do informacji publicznej
Udostępnianie informacji publicznej na wniosek
- Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje podmiot obowiązany do udostępnienia, nie umożliwiają udostępnienia informacji w sposób i w formie określonych we wniosku.
- Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w sposób lub w formie określonych we wniosku, podmiot obowiązany do udostępnienia powiadamia pisemnie wnioskodawcę o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazuje, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie. W takim przypadku, jeżeli w terminie 14 dni od powiadomienia wnioskodawca nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w sposób lub w formie wskazanych w powiadomieniu, postępowanie o udostępnienie informacji umarza się.
W podobny sposób można podejść do budżetu. Jednak trzeba mieć na uwadze, że budżet jest dostępny w BIP i urząd może się bronić że taki wniosek jest bezzasadny na podstawie
Art. 10. Ustawy o dostępie do informacji publicznej
- Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej lub portalu danych, jest udostępniana na wniosek.
- Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.